آخرین اخبار : 

مایکروسافت و تسلیم،DNT پیش فرض خاموش می‌شود

مایکروسافت تسلیم شد،DNT به صورت پیش فرض خاموش می‌شود

مایکروسافت از تعهدش به استاندارد در حال نابودی «عدم ردگیری (DNT)» عقب کشید و گفت که دیگر این سیگنال به صورت خودکار در مرورگرهایش روشن نخواهد بود.

بندون لینچ، رئیس بخش حریم شخصی مایکروسافت در پستی گفت «دیگر DNT به صورت پیش فرض در تنظیمات Windows Express روشن نخواهد بود، اما راهنمایی‌ّهای لازم برای روشن کردن این امکان را در اختیار مشتریانمان قرار خواهیم داد که در صورت تمایل بتوانند این کار را انجام دهند.»

مایکروسافت به فرآیند تنظیم شدن یک کامپیوتر بعد روشن شدن سیستم برای اولین بار یا بعد از یک آپگرید Windows Express می‌گوید.

سیگنال عدم ردگیری مشخص می‌کند که آیا کاربر می‌خواهد که تبلیغ کنندگان و وبسایت‌ها بتوانند فعالیت‌هایش در فضای آنلاین را ردگیری کنند یا نه، و با الهام از لیست عدم تماس فروشندگان تلفنی ساخته شده است. هر پنج مرورگر اصلی، Chrome، Firefox، Internet Explorer، Opera و Safari قابلیت فرستادن سیگنال DNT را دارند.

لینچ همچنین اضافه کرد «این تغییر بعد از تنظیم کامپیوتر برای اولین بار، یا وقتی که کاربر ویندوز یا اینترنت اکسپلورر خود را به نسخه‌ی جدید آپگرید کند اعمال خواهد شد.»

این سخنان به این معنا است که وقتی که کاربران ویندوز 7، 8 و 8.1 به ویندوز 10 آپگرید کنند، تنظیمات DNT‌ درون IE11 و مرورگر Edge جدید که مرورگر پیش فرض خواهد بود، خاموش خواهد بود.


لینچ دلیل این تغییر را استاندارد
DNT‌ دانست.

آخرین پیش‌نویس‌های این استاندارد می‌گوید «قاعده‌ی اصلی این است که تمایل به ردگیری یا عدم ردگیری فقط وقتی گفته شود که کاربر آن را انتخاب کرده باشد. وقتی که کاربر چیزی را انتخاب نکرده باشد هیچ چیزی نیز در این مورد گفته نخواهد شد.»

لینچ گفت «ما در حال به روزرسانی شیوه‌ی برخوردمان با DNT هستیم تا سو تفاهم‌های موجود در مورد عدم هماهنگی پیاده‌سازی‌های ما با استاندارد W3C (کنسرسیوم وب جهان‌شمول) را از بین ببریم.»


گذشته‌ها گذشته

قبل از این مایکروسافت در مورد تصمیمش برای فعال کردن خودکار DNT کاملاً‌ مطمئن بود، تصمیمی که در میانه‌ی سال 2012 و هنگامی که در حال ساخت IE10 بود گرفته شد، مرورگری که با Windows 8 وWindows RT عرضه شد. IE10 همچنین برای کاربران Windows 7 نیز عرضه شد.

در آن زمان، در می 2012، لینچ نظر مایکروسافت در این مورد را واضح گفته بود «ما بر این باوریم که روشن کردن خودکار عدم ردگیری در IE10 در ویندوز 8 گامی مهم برای حفظ حریم شخصی و قرار دادن مشتریانمان در کنترل و ایجاد اعتماد آنلاین است.»

حتی آن زمان نیز با کلماتی مثل «انتخاب» و «دانسته» بازی می‌شد، خیلی‌ها، از جمله صنعت تبلیغات در این مورد بحث می‌کردند که کاربران باید خودشان DNT را روشن کنند و به طور خودکار روشن نباشد.

چندی بعد در تابستان 2012، مایکروسافت کمی عقب‌نشینی کرد، در اولین اشاره‌اش به این گزینه در هنگام تنظیم Windows گفت که کاربران می‌توانند DNT خود را خاموش کنند.

حتی آن زمان نیز لابی‌های تبلیغاتی به صدا در آمدند، و این حرکت مایکروسافت را «غیر قابل قبول» خواندند و این بحث را پیش کشیدند که این حرکت مایکروسافت «به مشتریان آسیب می‌رساند، به رقابت آسیب می‌زند، و نوآوری‌های آمریکا را زیر سوال می‌برد.»

تصمیم امروز ممکن است عقب نشینی مایکروسافت از تصمیم قبلی‌اش باشد. بنا بر گفته‌ی تحلیل‌گران، مایکروسافت می‌خواهد در زمینه‌ی حریم شخصی با دیگر رقیبانی همچون Google Chrome رقابت کند که بخ خودی خود قابل بحث است.

DNT‌ سال‌هاست که سر انجام نامعلومی دارد، امکان هر نوع پیشرفتی در این زمینه به خاطر عدم توانایی طرف‌های درگیر، مخصوصاً حامیان حریم شخصی و صنعت تبلیغات، در رسیدن به یک توافق گرفته شده است. و البته باعث تعجب نیست که هر کدام از طرفین به طرف دیگر صفاتی همچون لجوج و حتی صفات بدتری را نسبت می‌دهند.

حقیقت این است که فقط تعداد کمی از وبسایت‌ها هستند که به DNT احترام می‌گذارند. برای مثال DoNotTrack.us لیستی از 21 وب‌سایت تهیه کرده است که به این استاندارد احترام می‌گذارند و از جمله بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های درون این لیست می‌توان به Twitter و Pinterest اشاره کرد.

لینچ سعی کرد این تغییرات را نه یک تسلیم بلکه تغییراتی به پیروی از نظر قبلی مایکروسافت در این زمینه نشان دهد. «ما در سال 2012 گفتیم که تولیدکنندگان مرورگرها باید در زمینه‌ی روشن یا خاموش بودن سیگنال DNT‌ به طور واضح با مشتریان خود صحبت کنند و تغییر دادن این تنظیمات را برای کاربران آسان کنند.» او نوشت «ما این کار را برای IE10 و IE11 انجام دادیم. و این کار را در نسخه‌های بعدی مرورگرهایمان نیز انجام خواهیم داد.»

 

مایکروسافت و تسلیم،DNT پیش فرض خاموش می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.
******
********