آخرین اخبار : 

نکاتی قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

نکاتی قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

کم بودن میزان حافظه با دسترسی تصادفی یا همان RAM می­تواند باعث کند شدن کامپیوتر شما شود. ولی حتی در صورت کافی بودن، احتمالا ارتقای آن سرعت کامپیوتر شما را بالاتر می‌­برد. ارتقای رم از افزایش حافظه هارد دیسک و SSD راحت­‌تر است چون نیازی به دستکاری سیستم عامل ندارد. ولی قبل از ارتقای آن لازم است نوع و میزان حافظه مورد نیاز خود را بدانید.

اول باید بفهمیم میزان آیا میزان رم کامپیوتر شما کافی است یا نه. روی Taskbar کلیک راست کنید و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. داخل تب Performance می توانید میزان رم اشغال شده خود را مشاهده کنید. اگر در حالت عادی میزان باقی مانده رم کم­تر از 25 درصد است احتمالا اضافه کردن رم می­تواند سرعت دستگاه شما را افزایش دهد.

چیز­هایی که باید قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

حال اگر تصمیم دارید میزان رم سیستم خود را افزایش دهید باید در مورد نحوه چیدمان رم­های سیستم خود تصمیم بگیرید. معمولا برد اصلی کامپیوتر چندین اسلات افزایش رم دارد که به دو یا سه کانال تقسیم می­‌شوند. برای افزایش کارایی رم­ها بهتر است چندین رم مشابه را در اسلات­های با کانال­های متفاوت قرار دهید. به عنوان مثال درج دو رم 4GB در دو اسلات با کانال­‌های متفاوت بازدهی بهتری از یک رم 8GB دارند. البته احتمالا هزینه دو ماژول رم اندکی بیشتر است و علاوه بر این برای ارتقای مجدد در آینده اسلات خالی کم­تری نیز برایتان باقی می‌ماند.

خوشبختانه برای فهمیدن میزان رم موجود، تعداد اسلات­های خالی و نوع رم مورد نظر و … می توانید از نرم­‌افزار رایگان Crucial System Scanner استفاده کنید. این برنامه کم حجم علاوه بر وضعیت فعلی رم­‌های شما حداکثر میزان رم قابل نصب بر روی سیستم را شناسایی می‌کند و مدل رم پیشنهادی خود را نیز ارائه می­‌دهد. البته از آنجا که Crucial تولید کننده رم نیز هست، تنها رم­‌های تولیدی خود را به شما پیشنهاد می­‌دهد ولی مسلما می‌­توانید از اطلاعات داده شده برای خرید هر برند دیگری نیز استفاده کنید.

نکاتی قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

نکاتی قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.
******
********